logoagro11

Kim jesteśmy?

Ela i Maciej Nowakowie

Jesteśmy Rodziną z pasją do sadownictwa. Mieścimy się na ok. 7ha w miejscowości Modła Królewska, 5km od Konina. Mamy sady głównie czereśniowe, wiśniowe i śliwowe. Obecnie gospodarstwem zarządzają Elżbieta i Maciej Nowakowie, którzy mają trójkę dzieci-Karolinę, Zuzkę i Ignasia. To już trzecie pokolenie, które produkuje owoce i poświęca swoje życie na pracę na roli. Wybraliśmy owoce i specjalizujemy się w ich produkcji do dnia dzisiejszego, co jest podstawą naszego działania. W 2009r. na bazie naszego sadowniczego gospodarstwa powstało gospodarstwo agroturystyczne Owocowy Raj Nad Zalewem. Było to marzenie Małgorzaty Pomockiej, które zrealizowała z pomocą córki Elżbiety.

 

Doma z czasów II wojny światowejPoczątkowo goście mieli do dyspozycji drewniany dom z czasów drugiej wojny światowej, który przetrwał w stanie idealnym. Dom ze starymi meblami, z duszą, z ciekawą historią, a przede wszystkim z ciepłem gospodarzy sprawił, że o Owocowym Raju usłyszała Wielkopolska. Pod koniec roku 2011 Gospodarstwo zajęło pierwsze miejsce w konkursie organizowanym na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. W chwili obecnej dom służy jako mini muzeum, które naprawdę cieszy oko i pozwala się przenieść w odległe czasy. Czasy,  kiedy życie nie przychodziło tak łatwo, ale kiedy relacje z drugą osobą były najważniejsze i ludzie spotykali się czasem choćby tylko po to, żeby wspólnie wypalić papierosa i porozmawiać, a potem lecieć do pracy.

W 2012r oddano do użytku nowo otwarty budynek agroturystyki, który nazwano Rafą. Jest to bardziej nowoczesny i funkcjonalny dom, w którym pomieści się 15 osób. Dom z owocowymi nazwami pokojów, z wydzieloną ogólnodostępną kuchnią, salką, z tarasem.  Z uwagi na nowoczesne rozwiązania od 2012 roku cieszymy się certyfikatem Miejsca z klimatem, co oznacza, że jesteśmy przyjaźni środowisku.W Rafie nasi Goście zorganizowali już niejeden wieczór panieński czy kawalerski, niektórzy się zaręczali, inni świętowali jubileusze albo witali Nowy Rok. Zdarzają się nawet Goście, którzy chcą spróbować jak to jest wstać przed 5 i przyjść rwać czereśnie!! 🙂 Lubimy słuchać opowieści naszych Gości i dzielić się z nimi tym co mamy najlepsze.

Nie zatrzymujemy się jednak i w sposób ciągły modernizujemy zarówno sam budynek jak i otoczenie, strefę relaksu czy miejsc zabaw dla dzieci. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej w 2014r.  powstała chata grillowa, zadaszenie nad tarasem, tężnia, grill ogrodowy wraz zadaszeniem, utwardzono część podwórza, doprowadzono internet do Rafy, zakupiono szachy ogrodowe, rowery, kajaki, stół tenisowy, telewizor, lodówkę, kosze na śmieci, hamak, leżaki, stół piłkarzyki,  meble ogrodowe oraz koce.

W 2014 roku przystąpiliśmy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Oznacza to, że nasze owoce i posiłki możemy oznaczać specjalnym znakiem.W tym samym roku Małgorzata zdobyła II nagrodę w konkursie Kulinarne Rarytasy Wielkopolskiej Agroturystyki za swój popisowy dodatek np. do mięs-marynowane czereśnie w occie winnym. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy, aby skosztowali dlaczego kapituła tak nas wyróżniła;)

W roku 2021 otrzymaliśmy nominację z Urzędu Gminy w Starym Mieście do tytułu Powiatowy Rolnik Roku. Czujemy się zaszczyceni, bo to dla nas oznaka, że warto się wysilać, że warto wkładać swoje serca w pracę i dawać z siebie wszystko, że to wszystko widać.

W tymże samym roku podjęliśmy się nie lada zadania. Postanowiliśmy rozpocząć przygodę z przetwórstwem i zaproponować to czym my od dawna karmimy siebie i nasze dzieci. Z owoców, które wytwarzamy zaczęliśmy produkcję dżemów, syropów, marynat czy suszonych owoców. A że receptury mamy sprawdzone od lat w 2022r. przystąpiliśmy z tym pomysłem do ogólnopolskiego konkursu “Sposób na sukces” organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Konkurs organizowany był już kolejny rok, a patronat nad konkursem ponownie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Kapituła konkursowa, po dokładnej analizie naszego przedsięwzięcia  przyznała nam drugie miejsce w kategorii!! Takie wyróżnienie motywuje nas podwójnie i napędza nasze działania. Już wkrótce planujemy uruchomić sklep internetowy, a każdy nasz Gość może na miejscu zaopatrzyć się w domowe przysmaki:)

Chcemy, aby nasi Goście dobrze się u nas czuli. By mogli odpocząć od codziennego zamieszania i wsłuchać się w szum liści czereśniowych poruszanych wiatrem.Bo mimo położenia w pobliżu autostrady A2 nasze sady, które otaczają Gospodarstwo tworzą swoistą enklawę. Potrzebujesz podzielić się swoją duszą? Chcesz zaczerpnąć ze źródeł wiejskiej siły? Zapraszamy!